Sprzedaż działki rolnej

Dzień Dobry . Kiedyś nie chciałam być " szufladkowana " ale kilka lat temu odkryłam ,że to dobrze czuć się w czymś dobrze :) I TAK pokochałam sprzedaż działek i domów :)

 Zdecydowanie  czuję się w tym temacie ekspertem , bo mam za sobą kilkadziesiąt sprzedaży działek rolnych , wypełnianych wniosków do Kowr itd. 

Dzisiaj chciałam Państwu przybliżyć temat sprzedaży działek rolnych i obalić kilka nieprawdziwych przekonań ,że Nie - rolnik   , nie może nabyć ziemi rolnej. Zacznijmy od początku , wszystko zmieniło się w 2016 roku od 01 go maja weszły w życie nowe przepisy o obrocie ziemią rolną. Wprowadzono wiele ograniczeń sprzedaży ziemi rolnej . Co to oznacza ? Właściciele nieruchomości rolnej przy sprzedaży nieruchomości nie mają łatwego zadania :( 

Nie będę pisała o wyłączeniach z tej ustawy bo jest ich kilka , a chcę się skupić na typowo sprzedaży ziemi rolnej. Jednak przypominam że ZAKUP działki o powierzchni między 3000m2 a 1ha - to jest sprzedaż : umową warunkową i drugą umową przeniesienia własności jeśli KOWR nie skorzysta z prawa piewrokupu.

Ale prawdziwe wyzwanie się zaczyna przy sprzedaży działki o powierzchni powyżej 1ha :) Dlaczego ? Jeżeli nabywa taką działkę ROLNIK indywidulany nie ma kłopotu , ale wg ustawy ROLNIK indywidulany to nie każdy rolnik w potocznym mniemaniu.

 ROLNIK indywidualny to osoba , która prowadzi samodzielnie gospodarstwo rolne na terenie gminy , w której mieszka minimum 5lat ( adres zameldowania ) 

Jeżeli taką działkę chce nabyć NIE - ROLNIK , musi taka osoba spełnić szereg wymagań , które pozwolą na wydanie decyzji - ZGODY na nabycie nieruchomości wydawanej przez Dyrektora KOWR . Wbrew pozorom nie jest to trudne , są to proste wnioski ,ale trzeba wiedzieć co mają zawierać ,   jak je wypełnić   i niestety czas oczekiwania na zakup może się wydłużyć nawet do 60dni :( Oferta musi być dodana na e-rolnik przez pełne 30 dni , Tam prawo pierwokupu ma każdy rolnik z całego kraju:(

Obrót takimi działkami nie jest prosty , każdy klient ma inną sytację i każda musi być dobrze i skrupulatnie sprawdzona przez specjalistę. Dlaczego ? 

W ciągu ostatniego miesiąca miałam kilka spotkań i kilka rozmów telefonicznych , gdzie klienci sami coś próbowali kupić lub wprowadzał ich w błąd niestety (nieudolny ) pośrednik. Klientom nikt nie powiedział ,że np nabywając taką działkę = nie mogą jej sprzedać przed upływem 5lat . Oczywiście Notariusz na pewno o tym wspomniał ,ale z doświadczenia wiem że każdy  klient w tym dniu jest najczęściej w emocjach ( bo to pewnie jego pierwszy zakup ) i nie słucha dokładnie , myśli najczęściej  , że to chodzi o podatek .... często tak to właśnie wygląda.(a tutaj chodzi o inny przepis )

Drogi Kliencie jeśli nie jesteś rolnikiem  a marzy Ci się życie na wsi = Możesz to zrobić , ale musisz mieć pomysł co będziesz robił na tej działce . Czyli we wniosku trzeba jasno określić jakie macie Państwo plany. Jest wiele możliwości , na zagospodarowanie takich nieruchomości = ja je znam  więc chętnie podpowiem i  wyjaśnię i wspólnie wybierzemy taką formę ,która będzie zgodna z Państwa oczekiwaniami. 

Dlaczego o tym piszę ? Aby Państwu Sprzedającym pokazać że nie muszą się godzić na niskie ceny zaproponowane przez rolnika z danej wsi (też się tak zdarza :(   a Kupujący niech zobaczą ,że może zanim coś kupią warto skorzystać z usług specjalisty ? 

Jeśli znalazłeś działkę swoich marzeń zadzwoń i sprawdźmy czy faktycznie to jest to czego szukałeś i czy Twoje plany związane  z nabywaną ziemią są zgodne z przepisami ? 

Na Komercyjnych nieruchomościach się nie znam (ale wiem do kogo się udać ) ale na działkach rolnych i gospodarstwach znam się bardzo dobrze i możesz mi zaufać . 

Zapraszam do kontaktu 

Izabella Kałucka

500 273 168 

Znajdźmy razem działkę Twoich marzeń lub zróbmy analizę , abyś nie miał kłopotów w przyszłości :)